16:21 :: 3/اردیبهشت/1397
    خانه       درباره ما          تماس با ما
   خانه       کافه تبلیغ         تالار گفتمان       هایپر کافه         شبکه کافی نت ها          پنل پیامک کافی نت یار          کافه خبر              سفارش تبلیغ        سامانه مشاوره    RSS آخرین ثبت نام ها
0 1 2 با ما در اوج باشید


کافه خبر (تازه ترین اخبار ثبت نام ها)
0 1 2 ثبت بنر تبلیغی


مباحث شبکه کافی نت ها
تاییدیه های نتــیار
 
 

ثبت‌نام بیمه ایرانیان خارج از کشور

مدیر کل اتباع سازمان تامین اجتماعی شرایط بهره مندی اتباع خارجی از قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد را تشریح کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، حسین جودکی با اعلام این مطلب گفت: در اجرای ماده ٥ قانون تأمین اجتماعی با رویکرد تسهیل امور بیمه اتباع خارجی، شرایط بهره مندی اتباع موصوف از قانون بیمه حرف و مشاغل آزاد نیز فراهم شده است.
وی با بیان اینکه، اتباع خارجی که دارای پروانه یا کارت کار معتبر بوده و در کارگاههای مشمول قانون تأمین اجتماعی شاغل هستند، مشمول بیمه اجباری بوده، اظهار داشت: کارفرمایان این دسته از اتباع خارجی می‌بایست نسبت به بیمه کردن آنها اقدام کنند و در صورت خودداری کارفرما، سازمان تأمین اجتماعی با انجام بازرسی، نسبت به احقاق حقوق اتباع فوق اقدام خواهد کرد.
شایان ذکر است از این پس اتباع خارجی که بصورت خویش‌فرما (خود اشتغالی) در یکی از مشاغل مشمول قانون تأمین اجتماعی فعالیت داشته و دارای پروانه یا کارت کار معتبر باشند، می‌توانند طبق شرایط مقرر در قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد نسبت به بیمه پردازی خود اقدام کنند.
 

پرسشهای متداول در حوزه بیمه اتباع خارجی
اداره کل اتباع اولین سری از پرسشهای متداول را در قالب دستور اداری پاسخ داده و به ادارات کل تأمین اجتماعی استانها ارسال نمود. کارفرمایانـی که نیـروی کار خارجـی به خدمـت گرفته اند، کلـیه اتباع خارجـی، همکاران سازمانـی و ... از طریق سایت اداره کل اتباع (www.mss.tamin.ir) می‌توانند با مراجعه به منوی اتباع خارجی ، وارد بخش «پرسشهای متداول» شده و پرسشهای مطرح شده و پاسخهای مربوطه را مشاهده نمایند.

پرسش و پاسخ در حوزه بیمه اتباع خارجی

سؤال 1‏- نحوه شناسائی افراد تبعی و تحت تکفل اتباع خارجی بیمه پرداز و ارائه تعهدات قانونی به آنان چگونه می باشد؟
به منظور شناسایی افراد تحت تکفل بیمه شده خارجی، رعایت نکات ذیل الزامی می باشد:
* دریافت تصویر و کنترل اصل کارتهای اقامت آندسته از اتباع خارجی که در آمایش مرحلۀ یازدهم صادر گردیده و شمارۀ خانوار یکسان جهت شناسایی افراد تبعی، بر روی کارت اقامت آنان درج شده است.
* دریافت و کنترل اصل گذرنامه معتبر خانوادگی آندسته از اتباع خارجی بیمه شده که مشخصات افراد تبعی در آن درج شده باشد و چنانچه بیمه شده اصلی فاقد گذرنامه خانوادگی باشد و یا نام و مشخصات افراد تبعی، بطور کامل در آن قید نشده باشد، می‌بایست نسبت به دریافت گواهی مبنی بر مشخصات کامل افراد تحت تکفل یا تبعی خود از اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری یا پلیس مهاجـرت و ارائه آن به سازمان اقدام نماید.
همچنین به استناد بند 22 بخشنامه شماره 14 مشترک فنی و درآمد، ارائه تعهدات قانونی (به استثنای مقرری بیمه بیکاری) به بیمه شدگان اتباع خارجی و افراد تحت تکفل آنان با رعایت موارد فوق، تابع مقررات عام تأمین اجتماعی می باشد.
سؤال 2‏- با توجه به ماده 5 قانون تأمین اجتماعی صرفاً اتباع خارجی دارای پروانه یا کارت کار مشمول این قانون می شوند، نحوه اقدام جهت بازرسی و نامنویسی و اختصاص شماره بیمه به آن‌دسته از اتباع خارجی شاغل که فاقد مجوز اشتغال می باشند چگونه خواهد بود؟
با توجه به اینکه کارفرمایان کارگاههای مشمول قانون تأمین اجتماعی برای بکارگماردن اتباع خارجی مکلف به رعایت ماده 120 قانون کار و ماده 5 قانون تأمین اجتماعی می باشند، براین اساس بازرسین کارگاهها موظفند هنگام بازرسی از کارگاه کلیه افراد شاغل در محل را صورت برداری نمایند.
در صورت مراجعه اتباع خارجی صورت برداری شده مذکور به شعبه و ارائه مشخصات کامل هویتی به همراه مدارک مورد نیاز از جمله پروانه یا کارت کار معتبر، واحدهای اجرائی می‌بایست طبق ضوابط ماده 5 قانون تأمین اجتماعی و دستور اداری شماره 1347‏/95‏/1000 مورخ 15‏/02‏/1395 نسبت به نامنویسی و دریافت لیست آنان اقدام نمایند. ضمناً چنانچه اتباع یادشده فاقد مدارک مذکور باشند لازمست توسط شعبه جهت دریافت مدارک مورد نیاز به مراجع ذیربط از جمله دفاتر کفالت اقامت و اشتغال راهنمایی شوند.
سؤال 3‏- نحوه محاسبه حق بیمه اتباع خارجی شاغل در کارگاههای مشمول کمک دولت چگونه می‌باشد؟ آیا حق بیمۀ آنان می بایست کامل پرداخت گردد یا مشمول معافیت حق بیمه سهم کارفرما می‌باشند؟
معافیت سهم کارفرما تا میزان 5 نفر کارگر درکارگاههایی که مشمول کمک دولت می باشند ( به استثنای شرکتهای خارجی) در صورت بکارگیری اتباع خارجی که دارای پروانه یا کارت کار معتبر می باشند با رعایت سایر شرایط مقرر در قانون به قوت خود باقی خواهد ماند.
لازم به ذکر است طبق تبصره 3 ماده واحده قانون "معافیت حق بیمه سهم کارفرما تا میزان 5 نفر کارگر" صرفاً کارخانجات، معادن، پیمانکاران و شرکتهای خارجی از شمول معافیت خارج می باشند.
سؤال 4‏- نحوۀ اقدام در خصوص کارگاههائی که ماهیت بازرسی ندارند از جمله؛ شهرداریها و کارگاههای بیش از 50 نفر و ... که اتباع خارجی در آنجا مشغول بکار هستند چگونه خواهد بود؟
در خصوص کارگاههایی که ماهیت بازرسی ندارند :
الف) در صورت ادعای هر یک از کارکنان می توان نسبت به بازرسی از اینگونه کارگاهها اقدام نمود.
ب ) می‌توان از طریق مکاتبه با اینگونه کارگاهها و ارسال بروشور بیمه اتباع خارجی، نسبت به اطلاع‌رسانی به کارفرمایان جهت پرداخت حق بیمه کارکنان خارجی اقدام نمود. ضمناً می بایست تبعات قانونی عدم ارسال لیست و پرداخت حق بیمه اتباع موصوف به کارفرمایان مربوطه یادآوری گردد.
سؤال 5‏- نحوه عمل شعب در خصوص آن دسته از اتباع خارجی که دارای سابقۀ پرداخت حق‌بیمه بوده و در حال حاضر در خارج از کشور زندگی می‌کنند و پس از رسیدن به سن بازنشستگی درخواست برقراری مستمری می‌نمایند چگونه می‌باشد؟
چنانچه اشتغال و بیمه پردازی اتباع خارجی طبق قوانین و مقررات تأمین اجتماعی صورت گرفته باشد، ارائه تعهدات قانونی ( اعم از کوتاه‌ مدت و بلند مدت ) به آنان با لحاظ سایر شرایط مقرر قانونی بلامانع می‌باشد.
سؤال 6‏- ازآنجائیکه نام اتباع خارجی عراقی در سه قسمت نام، نام پدر و نام پدربزرگ در مدارک سجلی آنان ثبت شده، نحوه درج نام آنان در گزارشات بازرسی ( که فقط حاوی ستونهای نام و نام خانوادگی می‌باشد) چگونه است ؟
در خصوص آن دسته از اتباع عراقی که اسامی آنان در گذرنامه یا مدارک هویتی مربوطه صرفاً شامل نام و نامهای پدر و پدرجد می باشد جهت نامنویسی و یا ثبت نام در گزارشات بازرسی می بایست به همان ترتیب که در مدارک هویتی آنان درج گردیده اقدام گردد. (در قسمت نامِ بیمه‌شده، نام فرد و در قسمت نامِ خانوادگی، نامهای پدر و پدرجد به ترتیب و باهم درج گردد)
سؤال 7‏- نحوه شمول ملوانان خارجی شاغل در شناورهای صیادی و باری که فاقد پروانه فعالیت بوده و نام آنان در مانیفست قید گردیده یا اتباع خارجی که اسامی آنان از سوی کارفرما یا واگذارنده کار به عنوان افراد شاغل در پروژه پیمانکاری معرفی می گردند و فاقد مجوز اشتغال هستند چگونه می‌باشد؟
به استناد ماده 5 قانون تأمین اجتماعی بیمه اتباع خارجی که طبق قوانین و مقرارت در ایران به کار اشتغال دارند تابع مقررات قانون یاد شده می باشد، بنابراین ملوانان خارجی شاغل در شناورهای صیادی و باری یا اتباع خارجی شاغل در پروژه های پیمانکاری که فاقد مجوز اشتغال می باشند مشمول قوانین کار و تأمین اجتماعی نبوده و لازمست جهت اشتغال و برخورداری از مزایای بیمه تأمین اجتماعی، نسبت به اخذ پروانه یا کارت کار اقدام نمایند .
سؤال 8‏- نحوه محاسبه میزان حق بیمه اتباع خارجی که کشور آنان عضو مقاوله نامه شماره 19 سازمان بین المللی کار می باشد چگونه است و لیست و حق بیمه آنان چگونه باید دریافت گردد؟ 
آن دسته از اتباع خارجی که کشور آنها عضو مقاوله نامه شماره 19 سازمان بین المللی کار می باشد و طبق قوانین و مقررات ایران در کارگاههای مشمول قانون تأمین اجتماعی شاغل می باشند و طبق گواهی مقامات صالح دولت متبوع، در کشور خود یا سایر کشورها نیز از تمامی مزایای بیمه تأمین اجتماعی برخوردار بوده صرفاً مشمول پرداخت حق بیمه حوادث ناشی از کار به میزان 3 درصد مزد یا حقوق، بدون رعایت حداکثر دستمزد مشمول کسر حق بیمه می باشند. همچنین کارفرمایان مربوطه می بایست لیست و حق بیمه آنان را جداگانه تنظیم و به سازمان ارسال نمایند.
یادآور می شود، اتباع خارجی که طبق قوانین و مقررات ایران در کارگاههای مشمول قانون تأمین اجتماعی شاغل بوده و در کشور خود یا سایر کشورها از هیچ یک از مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار نمی‌باشند، مشمول پرداخت حق بیمه کامل (سهم بیمه شده و کارفرما) به میزان 27 درصد می باشند.    
سؤال 9‏- نحوه محاسبه و مطالبه حق بیمه حوادث ناشی از کار اتباع کشورهای ملحق نشده به مقاوله نامه شماره 19 سازمان بین المللی کار (مانند کشور عمان) و همچنین نحوه ارائه تعهدات قانونی به آنها در زمان بروز حادثه ناشی از کار (از جمله کمکهای پزشکی) چگونه می باشد؟
اتباع خارجیِ شاغل در ج.ا. ایران که در کشور خود یا سایر کشورها از تمامی خدمات بیمه ای برخوردار بوده و کشور متبوع آنها نیز عضو مقاوله نامۀ شماره 19 سازمان بین المللی کار نمی باشد، مشمول قانون تأمین اجتماعی نبوده و سازمان نیز هیچگونه تعهدی جهت ارائه خدمات بیمه ای و درمانی به آنان ندارد .
سؤال 10‏- با توجه به اینکه نام شهر محل اشتغال از مندرجات پروانه یا کارت کار می باشد، آیا جهت بیمه‌پردازی، اتباع خارجی الزاماً می بایست در همان شهر شاغل باشند یا کارت مذکور قابل پذیرش در شهرهای دیگر نیز می باشد؟
مطابق دستور اداری شماره 1347‏/95‏/1000 مورخ 15‏/2‏/1395، به منظور نامنویسی و بیمه نمودن اتباع خارجی، علاوه بر مدارک هویتی افراد، ارائه پروانه یا کارت کار معتبر از شروط لازم بوده و می بایست اتباع موصوف نسبت به اصلاح محل اشتغال مندرج در کارت کار خود از طریق مبادی ذیربط اقدام نمایند

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت :
9099071802
( هر یک دقیقه یک هزار تومان)

www.mss.tamin.ir سامانه اعلام درخواست بیمه ایرانیان خارج از کشور بیمه اتباع خارجی ورود به سایت ثبت نام,دریافت کارت , مشاهده نتیجه
بیمه اتباع خارجی    سامانه اعلام درخواست بیمه ایرانیان خارج از کشور     www.mss.tamin.ir
          
ثبت : سوالات - نظرات - پیشنهادات - پاسخ ها -انتقادات در مورد ثبت‌نام بیمه ایرانیان خارج از کشور>
نام و نام خانوادگی ایمیل  
متن ثبتی    
ثبت کد امنیتی   کد امنیتی
3588
سولات و پاسخ ها


 
میانبر های سایت
هایپر کافه(شغل دوم)
کافه تبلیغ(تبلیغ طلایی)
شبکه کافی نت ها
پنل پیامک کافی نت یار
کافه خبر
ارتباط با کافه نتـیار

پل ارتباطی با سایت کافه نت یار:

آدرس: تهران -خیابان حبیب اللهی - روبروی مترو دانشگاه شریف

تلفن :9099071802

ایمیل:  info@cafenetyar.com


کافه نت یار در شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

تمام افرادی که مایل به دریافت آخرین اخبار و لینک های ثبت نام استخدامی -دانشگاهی-خدمات عمومی - همایش ها و سمینار ها -گزارش های فناوری اطلاعات و سایر موضوعات روز باشند می توانند با عضویت در خبرنامه کافه نتیار روزانه به راحتی به این اطلاعات در ایمیل خود دسترسی داشته باشند برای عضویت روی لینک زیر کلیک نمایید.

عضویت در خبرنامه کافه نتیار
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کافی نت یار می باشد . شرایط و الزامات استفاده از سایت /